Kyseliny v kokosovém oleji

Kyseliny v kokosovém oleji

schema vet kokosolie nutritiondata

Kokosový olej je bohatý na mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem.

Ty jsou snadno rozloženy na glukózu (velmi důležitá pro mozkové funkce) k čemuž vyžadují málo energie a enzymů. Tráví se pomaleji než sacharidy, a tak dodávají organizmu energii postupně. Nevyžadují žluč ani žádné enzymy ze slinivky břišní nebo z jater.

Tím je kokosový olej I velmi užitečný pro lidi s poruchami trávení, starší lidi, malé děti a lidi, kteří jsou nervózní.

Kokosový olej je také velice užitečný pro lidi se syndromem dráždivého tračníku, ulcerativní kolitidou, gastritidou, divertikulózou, syndromem dráždivého střeva, Crohnovou chorobou, zácpou a alergií na lepek, protože méně toxinů je uvolňováno do těla a ty látky, které pacient nesnáší jsou obalovány olejem a tak méně nebo vůbec vstřebávány. MCT v kokosovém oleji napomáhají lépe vstřebávat živiny a to I u lidí s částečně nebo úplně odstraněným tlustým střevem.

Naše tělo velmi rádo tento olej používá jako palivo, jelikož se snadno a rychle tráví. V podstatě se podobá trávení kokosového oleje víceméně trávení sacharidů než tuků. Naopak ostatní rostliné a živočišné tuky, včetně rybího, které obsahují dlouhé řetězce jsou uloženy jako tuk. Pro výrobu energie jsou podřadné. Kyseliny se středním řetězcem jsou rozloženy třikrát rychleji než mastné kyseliny s dlouhým řetězcem a proto jsou I vhodné při léčbě obezity.

Kyselina laurová a kyselina kaprylová jsou v kokosovém oleji zastoupeny ve velkém množství; Kyseliny laurové je v něm až 50 % !!  Obě kyseliny jsou sočástí mateřského mléka (18 %) a mléka ostatních savců. Není to náhoda….tyto mastné kyseliny jsou snadno stravitelné a mají silné anti-mikrobiální vlastnosti, čímž chrání novorozence před infekcí mikroorganismy.

Kojící maminky si snadno můžou přidat kokosový olej do jídelníčku a k péči o své tělo. Zlepší tak kvalitu svého mléka a svému miminku tak podpoří zdravý imunitní systém a vývoj. V náhradních mlécích pro novorozence se derivátu kokosového oleje používají již mnoho let. Bohužel se ale používají I různé chemikálie, které miminku v žádném případě prospěšné nejsou.

  • pro těhotné nebo kojící matky : 1 až 3 polévkové lžíce bio panenského kokosového oleje denně
  • pro děti do 2 let, která nejsou kojené: 1 až 3 kávové lžičky kokosového oleje  během jídla

MCT (medium chain triglycerides) mají schopnost stimulovat metabolismus, podporují vstřebávání vitamínů, minerálů a dalších důležitých tukem vstřebatelných látek, například esenciálních mastných kyselin (EMK), kterých v dnešní době získáme velmi málo.

Naše tělo ve střevech mění kyselinu laurovou na silný monolaurin a kyselinu kaprinovou na

monokaprin.  Tyto jednoduché mastné kyseliny jsou schopné rozložit mastné kyseliny a fosfolipidy přítomné v membráně lipidů (tuků), což vede k zastavení jejich činnosti nebo úplnému zničení mikroorganismů.

Již v roce 1966, John Kabara popsal antimikrobiální působení kyseliny laurové a vydal několik studií (41,43,44) k doložení tohoto tvrzení.

Zjistil, že monolaurin zastaví nebo zahubí:

  1. Viry: – rubeola (virus spalniček), herpes simplex virus-1 a 2, virus vesikulární stomatitidy (VSV), (49), visna virus (virus související s HIV), cytomegalovirus (a herpes virus), HIV-1 a + (12 , 13, 40), virus chřipky, pneumonovirus, Epstein-Barrův virus (infekční mononukleóza) (27)
  2. Bakterie: – Listeria monocytogenes, stafylokoky (aureus, agalactiae, A, B, F a G, (50) gramnegativní: Helicobacter pylori , (21), Hemophilus influenzae (25),Gram-pozitivní ( 25,50): E.Colli (38,39), Campylobacter coli a lari (22), Salmonella (22), Chlamydia trachomatis (10), gonorea (23)
  1. Houby (dermatofytóza, sportovní chodidlo) a kvasinky (Candida) (19, 20, 30)
  2. Prvoci (jednobuněčné): Giardia lamblia
  3. Paraziti (červi, vši)
Advertenties

Geef een reactie

Vul je gegevens in of klik op een icoon om in te loggen.

WordPress.com logo

Je reageert onder je WordPress.com account. Log uit /  Bijwerken )

Google photo

Je reageert onder je Google account. Log uit /  Bijwerken )

Twitter-afbeelding

Je reageert onder je Twitter account. Log uit /  Bijwerken )

Facebook foto

Je reageert onder je Facebook account. Log uit /  Bijwerken )

Verbinden met %s